Choď na obsah Choď na menu
 


Afektívne záchvaty

3. 6. 2010

 

 

Viakrát som na stránke spomenula Timiho záchvaty alebo afektívne stavy, ale nemala som v úmysle to rozoberať hlbšie. Celý čas som verila a stále verím, že tie jeho stavy postupne vymiznú. Tento problém nás veľmi trápi, pretože to s Timurkom denno denne prežívame, bezmocne sa prizeráme a nijako mu nevieme pomôcť. Žiaľ, ani lekári.

 

 

Tieto stavy sú ako následok zakrvácania na predĺženú miechu, kde bolo pravdepodobne narušené centrum dýchania a Timi keď má akúkoľvek nespokojnosť alebo bolesť, niekedy len menší prejav nesúhlasu, tak sa nenadýchne, premodrá, niekedy sa mu napnú končatiny, niekedy ho vystrie do luku, prevráti oči. Niekedy má taký silný "záchvat", že celý stuhne a pár minút ho stroj predýchava, kým sa nadýchne sám. Poniektoré dni záchvatuje s väčšími alebo menšími prestávkami celé poobedie, pred spaním pravidelne.

 

 

Je to vlastne jeho plač. Okrem tých 13 zdravých dní, keď plakal o dušu, sme ho plakať nepočuli ani nevideli. Asi do dvoch rokov sme ho rozdýchavali ambuvakom, pretože mal problém sa sám nadýchnuť, teraz už má lepšie pľúca, tak sa rozdýcha sám alebo ho dáme pod stroj - pľúcna ventilácia.

 

Ešte musím podotknúť, že vyše rok a pol, bol liečený na epilepsiu, aj keď potvrdená nebola, ale pre istotu! Bral Convulex, Topamax, Sabril, v rôznych kombináciach a v najvyšších možných dávkach. Ale "záchvaty" boli stále. Tak sme sa rozhodli, že mu tie antiepileptiká vysadíme. Počas nasledujúcich mesiacov, sme postupne všetky lieky vysadili. Od dvoch rokov je Timi bez liekov. "Záchvaty" síce má, ale je vnímavejší a má normálny pohľad. 

 

Doteraz som jeho "plač" nenatáčala, jednak v taký čas ho "zachraňujeme" a jednak nechcela som na to v budúcnosti spomínať. Ale aj taký je náš Timi a možno sa nájde niekto, kto nám poradí ako postupovať, príp. na koho sa obrátiť. Keď sa bude dať, pokúsim sa zachytiť dlhší a výstižnejší záznam, tento je príliš krátky.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.