Choď na obsah Choď na menu
 


Ako zvládnuť rizika očkovania

26. 7. 2012

Povinné očkovania - realita mnohých krajín

Očkovanie má za cieľ vyvolať imunologickú reakciu – imunitnú odpoveď s predpokladom získania adaptívnej imunity. Použitie vakcín sprevádza množstvo nežiadúcich a nepredvídaných reakcií. Dôležitým faktorom bezpečnosti použitia vakcín je predvídateľnosť intenzity imunitnej odpovede na vakcínu.

Imunitná reakcia po vakcinácii môže mať rôznu intenzitu, ktorá závisí od mnohých faktorov, individuálnej reaktivity organizmu, od typu patogénu, od schopnosti virulencie.

 

Polyvalentné vakcíny - podanie antigénov viacerých ochorení v jednej dávke

Intenzitu imunitnej reakcie zvyšuje súčasné podanie viacerých antigénov, takzvaných polyvalentných vakcín = vakcín obsahujúcich bielkoviny baktérií alebo vírusov viacerých ochorení v jednej injekcii.

 

Riziko skorého podania vakcín

Adaptačná schopnosť imunity sa vyvíja postupne od narodenia až do dospelosti. Imunitný systém po narodení je veľmi slabý a nepripravený, neadaptovaný na prostredie a podanie cudzorodých látok. K neprimeranej alebo neočakávanej imunitnej reakcii na vakcínu môže prispievať aj príliš skoré podanie. Väčšina krajín EU podáva prvé vakcíny do 3 dní po narodení, niektoré krajiny napríklad Japonsko pristupuje k prvému očkovaniu detí po dosiahnutí veku 3 mesiacov.

 

Vplyv výživy

Rizikovou skupinou sú deti ktoré nedostávajú materské mlieko alebo deti so skráteným obdobím dojčenia. Podávané náhradné mlieka obvykle neobsahujú esenciálne mastné kyseliny s dlhým reťazcom EPA a DHA, zväčša omega-3 rastlinného pôvodu - ALA, ktorú dieťa nedokáže biologicky využiť na tvorbu protizápalovo pôsobiacich látok. K neprimeranej reakcii na vakcínu môže prispieť nevyvážená potrava, nedostatok esenciálnych omega-3 mastných kyselín s dlhým reťazcom (EPA a DHA) alebo vysoká prevaha omega-6 mastných kyselín.

 

 

„Cytokínová búrka“

V prípade príliš intenzívnej imunitnej odpovede na vakcínu dochádza k mohutnej zápalovej reakcii, takzvanej „cytokínovej búrke“.
Cytokínová búrka je stav, kedy dochádza k zápalovému napádaniu a poškodzovaniu zdravých buniek. Tento stav ohrozuje mozog a nervovú sústavu, môže viesť až k mozgovej mŕtvici a zápalovému poškodeniu mozgu súvisiacemu s rôznymi formami autizmu.

 

Čo môžem urobiť pre zmiernenie rizika očkovania?

Preventívne opatrenia vychádzajú z odporúčaní doktora Russella Blaylocka, pedagóga, lekára, odborného konzultanta časopisov Journal of Amercan Nutraceutical Association, Journal of American Physicians and Surgeons, zdrojom odporúčaní sú tiež všeobecné poznatky klinických štúdií o účinkoch jednotlivých nutraceutík - zložiek výživy a porovnania farmakologických účinkov bežne používaných voľnopredajných liekov.

 

Existuje viacero možností ako predísť vzniku nadmernej, poškodzujúcej zápalovej reakcii, cytokínovej búrke.

 

1. Vezmite si so sebou ochladzujúci vankúšik a priložte ho na miesto podania vakcíny čo najskôr, chladivý obklad pomôže zmierniť imunitnú reakciu. V ochladzovaní pokračujte aj na druhý deň ako je to potrebné.

2. Správny výber liekov na tlmenie bolesti alebo horúčky: uprednostnite použitie ibuprofénu (IBALGIN sir., BRUFEN sir.) pred paracetamolom (PARALEN sir., PANADOL BABY sir.), paracetamol znižuje zvýšenú teplotu a tlmí bolesť ale nemá protizápalový účinok, ibuprofén má rovnaké účinky ako paracetamol, navyše má aj protizápalový účinok, ktorý je veľmi dôležitý pre zvládnutie silnej zápalovej reakcie po vakcíne.

3. Počas dojčenia konzumujte rybí olej, po skončení dojčenia deťom podávajte rybí olej. Obsahuje kyselinu eikosapentaénovú (EPA) ktorá je silným protizápalovým prostriedkom. Z EPA sa vytvárajú protizápalové cytokíny. Podľa štúdií ak užijete EPA minimálne hodinu pred podaním injekcie, zabránite vzniku zápalu mozgu. Pre rozvinutie protizápalového účinku EPA sa odporúča podávanie rybieho oleja (EPA) niekoľko dní vopred s prihliadnutím na fakt že omega-3 sú esenciálne tuky, príjmame ich z potravy, preto sa odporúča preventívne dlhodobé podávanie odporúčaných dávok najmä u detí.

4. Dostatok vitamínu D zabezpečuje jeden z najvýznamnejších mechanizmov kontroly nadmernej imunitnej odpovede. Zabezpečte kontakt so slnkom v letnom období. V zimnom období obzvlášť dbajte na dostatočný príjem potravín s obsahom vitamínu D, vajcia, kravské maslo, prípadne zabezpečte "zimnú omega-3" - olej z treščej pečene s vysokým obsaho vitamínu D. Preferujte plnotučné, smotanové jogurty
, nízkotučné sú zbavené tuku a tým aj vitamínu D.

5. Vitamín E v prírodnej forme obsahuje gama-tokoferoly a tokotrienoly znižujúce tvorbu viacerých zápalových cytokínov. Bohatým zdrojom prírodného vitamínu E je napríklad červený palmový olej, ktorý súčasne obsahuje aj ochranne pôsobiace karotenoidy - astaxantín.

6. Astaxantín – pôsobí protizápalovo. Podľa Dr. Blaylocka k fatálnym reakciami po vakcináciách afrických detí prispieval deficit karotenoidov, astaxantínu. Astaxantín zvyšuje ochranu pred toxickým účinkom vakcín.


7. Vitamín C má významný protizápalový účinok, denná dávka pre dospelých: 1000 mg, deti 100-500mg.

8. Veľmi dôležité - v období očkovania nepodávajte multivitamínové prípravky obsahujúce meď a železo. Oba ióny kovov môžu pôsobiť ako katalyzátory neprimeraných zápalových reakcií.

9. Dostatok zinku prispieva ku komplexnej ochrane pred toxicitou vakcín. Nepodávajte zinok spolu s meďou, meď spúšťa tvorbu voľných radikálov a tým zvyšuje toxicitu vakcín.

10. Zabezpečte dostatok vitamínov B, selénu, dôležité zložky chrániace pred škodlivými následkami intenzívneho zápalu vyvolaného vakcínou.

11. Uistite sa že v období bezprostredne pred vakcináciou a po vakcinácii nepodávate imunostimulačné doplnky výživy: betaglukány, echinacea, probiotiká - môže dochádzať k násobeniu imunitnej odpovede.

12. Flavonoidy zmierňujú oneskorenú imunitnú reakciu. Používajte kurkumín, konzumujte farebné ovocie obsahujúce kvercetín, zelený čaj obsahujúci katechíny. Pomôcť si môžete tiež doplnkami výživy s extraktami flavonoidov.

 

Samozrejme že je na Vás a Vašich možnostiach, koľko opatrení dokážete prijať, aby ste ochránili seba alebo svoje dieťa, najdôležitejšie opatrenia pre zmiernenie rizika z vakcinácií:

podávanie rybieho oleja (EPA), vitamín D/slnko/olej z treščej pečene, vitamín C+selén+zinok

vyhýbanie sa imunostimulácii – betaglukány, echinacea


Rastlinné oleje zvýšujúce zápalovú reakciu po vakcínach

Nezabudnite že viaceré rastlinné oleje: kukuričný, sójový, slnečnicový, kanola (repkový) sú zdroje prevahy omega-6 MK. Podporou tvorby zápalových cytokínov výrazne zvyšujú zápalovú imunitnú odpoveď a môžu prispieť k nadmernej zápalovej reakcii na vakcínu.

Rastlinné oleje aj v prípade zvýšeného obsahu omega-3 obsahujú vždy kyselinu alfa-linolénovú - ALA. Premena ALA na protizápalovo pôsobiacu EPA, takzvaná konverzia prebieha u zdravých dospelých ľudí v rozsahu maximálne 5 až 10%. Výsledkom konzumácie viacerých rastlinných olejov aj napriek zlepšenému pomeru omega-3 k omega-6 je podpora zápalovej reakcie.

U detí je miera konverzie ALA na EPA ešte nižšia, novorodenci ALA nedokážu vôbec využiť, sú odkázaní výlučne na EPA z materského mlieka, alebo na prísun hotových omega-3 EPA+DHA napríklad z rybieho oleja.

 

Ak sa zaujímate o tabuľky obsahu omega-3 v rastlinných maslách a rastlinných olejoch,

pozor na zavádzajúci vysoký obsah rastlinných omega-3 (ALA) – obzvlášť vo výžive detí

s ohľadom na prevenciu nadmerných zápalových reakcií po vakcínach.

Biologická využiteľnosť ALA deťmi menej ako 5%!

zdroj:


http://www.nutraceutica.sk/sk/nutraceutika_pri_ochoreniach/rizika-ockovania-prevencia.aspx

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.