Choď na obsah Choď na menu
 


Tu sa dozviete čo som sa kedy ja Timurko naučil. Nečakajte, že sa viem bicyklovať alebo robiť kotrmelce. Na to si ešte všetci počkáme. Najprv sa musím naučiť chodiť.... 

 

 od 5 rokov do 5 1/2
 

22062012814.jpgTento polrok som podozrivo veľa narástol, asi 5cm a pribral asi 2kg. Mamka vraví, že konečne

Veľmi som sa zlepšil v rozprávaní a posledné týždne opakujem všetko, ako papagáj. Už si naši musia dať pozor čo povedia

Keď stojím, púšťam sa a môj rekord je zatiaľ 1/2 minúty. Aj chôdza je lepšia, idem aj za jednu rúčku, ale ešte musím veľa halušiek papať aby som chodil sám.

Stále je u mňa na prvom mieste učenie.p1090939.jpg Toto obdobie triedim rôzne skupiny a hrám sa s kartičkami (ak by bolo na mne, robím to celý deň) a učím sa s "Croco perom" anglicky. S tabletu som sa naučil anglickú abecedu.

Pre niekoho maličkosť, pre mňa veľká vec ... naučil som sa dať obe ruky NARAZ nad hlavu a tlieskať, síce po svojom, ale zatlieskam

 

 

od 4 1/2 - od 5 rokov

21092011646.jpgMojou najväčšou zábavou sa stala hra SCRABLE, ktorú moja rodinka po večeroch hráva a cez deň si skladám písmenká. Abecedu už viem naspamäť, aj poznám všetky písmenká. Teraz mi mamka skladá jednoduché slová a ja ich pekne prečítam.

Naučil som sa počítať do 10 a ešte sa pochválim, že aj po maďarsky a anglicky.02112011688.jpg

Toto je najväčší pokrok tohto polroka. Priznám sa, že ma to veľmi baví a keby som mohol, tak od rána do večera by som sa hral len s číslami a písmenkami  

Zlepšujem sa aj v lození a keď mi pomôžu, nadvihnem sa k stolíku alebo na sedačku. Keď mi pomôžu ešte viac, postavím sa.

Chodím na koníky a jazdím takmer sám

 

 

od 4 rokov do 4 1/2

ObrázokAj tento polrok bol pre mňa veľmi úspešný. Najväčšia vec, ktorú som dokázal, je to, že som sa naučil loziť. Hádajte kde, opäť to bolo v Chorvátsku. Ale pekne po poriadku. Začiatkom roka som sa naučil správne ukázať všetky zvieratká a kartičky, ktoré mi mamka vyrobila. Neskôr som správne rozoznával geometrické tvary, ovocie a zeleninu, ktoré máme doma. Potom som sa naučil gúľať po zemi, to bolo úplne super lebo som sa vedel prvý krát niekam samostatne premiestniť. Obrázok

Potom som si povedal, dosť bolo pohybu, idem pracovať hlavou a naučil som sa zopár  písmen  a správne hovoriť áno a nie.
Písmená a zvieratká sa stali mojimi najobľúbenejšími hračkami a všade mi ich mamka nosila lebo ináč som nechcel ani cvičiť. Tesne pred 4 a pol rokom som začal loziť, je to úžasné, odleziem si kam chcem. Taktiež viac rozprávam a snažím sa, bez upozornenia používať pravú ruku.

 

 
 

od 3 1/2 do 4 rokovObrázok  

Počas toho pol roka som urobil najväčšie pokroky. Všetko to začalo na dovolenke v Chorvátsku, kde som zo dňa na deň začal rozprávať a spať. Keďže som začal normálne spať, konečne som povyrástol aj pribral. Spájam a kombinujem rôzne slabiky, mám už celkom peknú zásobu "mojich slov" a niektoré viem aj správne Obrázok

použiť.  

Rád rozprávam a ešte radšej chodím. Keď sa mám čoho držať v pohode stojím, aj chodím do boku a som taký odvážny, že sa púšťam a skúšam stáť bez držania. Konečne sa viem normálne pretočiť na brucho, skúšam sa plaziť a  páči sa mi to. Naučil som sa ukazovať správnym prštekom. Rád vyhadzujem mamke šuflíky, viem postaviť kocku na kocku a skúšam stavať hocičo na hocičo. Viem hádzať aj gúľať loptu. To čo ma baví, robím trpezlivo a sústredene, keď niečo nechcem robiť, nazlostím sa a zmodrám.       

 

 

 

 

 

 

od 3 rokov do 3 1/2 Obrázok

Obrázok Zaujímam sa o všetko okolo mňa. "Chodím" v chodítku. Začínam opakovať niektoré veci, hlavne také srandičky. Z ľahu si viem sám sadnúť, keď mám dobrú náladu.  Naučil som sa listovať knihy, časopisy a rád si obzerám fotky. Naučil som sa "hrať" na xylofóne, bubne a aj s autíčkom. Tancujem "celým telom". Dokážem krčiť ramenami. V zime som bol dvakrát chorý a odvtedy nechcem "rozprávať". Tak dúfam, že čoskoro opäť začnem.

 

 

 

 

 

od 2 1/2 do 3 rokov  Obrázok Obrázok

Konečne sa sám otočím z chrbta na bruško. Už  pekne sedím sám, ale len na zemi. Vydržím pár sekúnd stáť sám a "chodím" za ruky. "Rozprávam" ama-ma, ba-ba, pa-pa, ka-ka, aja-ja-jíí, aha-aha. viem zakývať, zažmurkať, viem poslať pusu. Viem ukázať kde mám hlavu, ucho, nos, ústa, zuby, kanylu, pravú ruku a pravú nohu. A to všetko prosím pekne, rozumiem aj po maďarsky. Naučil som sa prekladať kocky z jednej nádoby do druhej. Naschvál zívam, smejem sa na požiadanie. Zaujímajú ma iné deti všímam si zvieratá. Veľa rozumiem a často správne zakývem hlavou.  Viem zagúľať loptu. Chcem ochutnávať jedlo. Otváram šuflík a vyberám varešky. Keď ma vyzvú, pracujem aj s pravou rukou.   

 

 

 

od 2 rokov do 2 1/2 Obrázok 

Obrázok Keď ma držia pod pazuchami, pekne striedavo nakračujem, pravá, ľavá. Chvíľu viem sedieť sám, aj keď nie som opretý. Kričím aaaaaha-ha-ha. Viem kývať hlavou "NIE". Viem ukázať aký veľký vyrastiem. Chytám si ľavou rukou pravú a dávam si ich spolu nad hlavu. Vymýšľam rôzne grimasy. Rozhadzujem kocky, aj iné hračky. Na obľúbené pesničky tancujem. Nadskakujem v kočiari. Viem, čo sa robí do nočníka, aj to robím, ale nepýtam sa.

 

 

 

 

 

 

Obrázok od 1 1/2 do 2 rokov

Študujem si prsty na ľavej nohe a viem si dať dole ponožku. Opretý stojím, len ma musia pridržať. Opretý sedím, už sa tak neváľam na strany. Ľavou rukou si chytám pravú ruku a obzerám si ju. Keď musím, opriem sa aj o pravú ruku. Keď ma fotia, usmejem sa. Keď mám fonačný ventil hovorím niečo ako ma-ma-ma.  Búcham do hračiek, ktoré vydávajú zvuk a hádžem všetko na  zem. Otočím sa keď počujem Timi. Viem ako robí koník. Viem sa schovať Obrázok za ľavú ruku, aj mamku viem schovať.   Obrázok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

od 1 roka do 1 1/2 Obrázok 

Už viem na čo mám nohy, keď mi ich pridržia trošku na nich postojím. Na brušku vydržím neuveriteľných 30 sekúnd. Začínam sa vyjadrovať grimasami. Ľavou rukou chytím ľavú nohu a vystriem ju ako gymnasta. Už viem objať mamku. Páčia sa mi deti, ale len zblízka. Ak sú ďalej odo mňa, nevidím ich, len dospelých. Rozoznávam moju rodinu. Hrám sa s hrkálkou, udieram do hračiek, ale najviac som si obľúbil cievky, vlasne obal od nich. Dokážem ho držať, obzerať a šušťať s ním veeeeľmi dlho. Keď ležím na chrbte začínam sa "nadvihovať". Obrázok Vydávam prvé zvuky.  

Obrázok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrázokod 6 mesiacov do 1 roka

Otočím sa na ľavý bok, trošku aj na pravý (aby sa nepovedalo, že som leňoch) ale nerobím to často. Chytám si ľavú nohu, kopem ňou a dokážem obe nožky dvihnúť k brušku. Vyplazujem jazyk. Opretý sedím, aj keď ešte padám na strany ako vrece  zemiakov, ale hlavičku si už celkom  pekne udržím rovno, sem tam mi padne dopredu a dozadu. Ľavou rukou  chytím, aj udržím menšie hračky a zistlil som, že mám aj druhú ruku, zatiaľ ňou len mávam hore-dole. Obzerám sa za zvukom a za obrazom.    Obrázok   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

od 0 do 6 mesiacov   

Ako 1/2 ročný som vymenil svoje prechodné bydlisko, nemocnicu za naozajstný domov. Na ARE ma dosť tlmili, mal som za sebou veľa nepríjemných vyšetrení a zákrokov, bol som zavretý v jednej malej izbičke, pod prístrojmi, takže som toho veľa nedokázal. Akurát som sa pekne usmieval, (vedome) vedel som, že tá kučeravá teta je moja mamka a ten  holohlavý ujo,  ocko. Obzeral som si ľavú ruku, dával ju do úst, naťahovalObrázok  som sa za hračkami. Vtedy som netušil, žeObrázok  mám aj pravú ruku. Keď ma mamka dala na bruško, trošku som nadvihol hlavičku. 

 Obrázok

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

maly bojovnik

(karolina, 7. 11. 2011 20:36)

obdivuhodne, co ten maly clovek dokazal! neskutocne!obdivujem vas, maleho aj mamicku! drzte sa!

úžasné

(janik, 4. 9. 2011 22:52)

Úžasné dieťatko, aj mamina. Obdivujem Vás!