Choď na obsah Choď na menu
 


Časopis ZDRAVIE - niečo o liečbe v Šoproni

20. 8. 2010

Celý článok si môžete prečítať po kliknutí na tento odkaz...

 

Hlávka, zmagnetizuj sa!

TIMI JE ZDRAVÝ, LEN...
Triapolročný Timurko sa narodil úplne zdravý. O trinásť dní bolo všetko inak. Po večernom papaní sa začal dusiť. Zbledol, chrčal, nevnímal. Doktorka na pohotovosti podcenila situáciu a nazvala ho malátnym. Nezavolala záchranku. Kým rodičia sami dorazili do nemocnice, bábätko prestalo dýchať. Nasledoval presun na ARO a prístroje. Hadičky z celého telíčka. „Keby mi vtedy niekto povedal, že najbližší polrok prežijeme tam, neverila by som mu,“ vraví Timurova mama Renáta Megyešiová.
Timi bojoval o život, ale nedokázal znova dýchať sám. Podstúpil série vyšetrení. Ukázalo sa, že prežil krvácanie do mozgu a do oblasti predĺženej miechy, ktorá je centrom životných funkcií. Nik nevie, prečo k tomu došlo. Zostalo mu oslabené dýchanie a v krku tracheostómia. Stravu prijíma sondou, ktorú má voperovanú do bruška. Nemá dávivý, čkací ani kašľací reflex. Zvládol dve operácie mozgu, a keď si ho rodičia brali domov z nemocnice, išli s nimi aj kyslíkový prístroj a ambuvak. Po všetkom, čo má Timurko za sebou, robí pokroky, lenže iným tempom ako bábätká, ktoré rastú podľa tabuliek a príručiek.
Hlavičku si dokázal udržať, keď mal rok. Ako dvaapolročný vedel chvíľu sám sedieť, ale nedokázal sa posadiť sám. O pár mesiacov už s oporou stál a začal aj chodiť, ak ho niekto držal za ruky. Rozvíjať reč Timimu bráni porucha dýchania. Vlastne každý Timurkov posun limituje ustavičná hrozba ťažkej dychovej tiesne. Komplikuje ešte aj možnosť rehabilitačných cvičení, ktoré by inak chlapčekovi prospeli.
Timi je smejo, má rád hudbu, reklamy, spoločnosť, páči sa mu, ak sa môže jašiť a predvádzať. „Malý vlastne nemá nijakú chorobu, ktorá sa dá liečiť, nijaký problém, ktorý možno operovať, nič, na čo existuje osvedčený lekársky postup. Lekári nám radia čakať, ako sa zregeneruje jeho centrálny
nervový systém, ktorý bol narušený. Ja viem, že musím robiť viac, než čakať. Mrzí ma, že mnohí nemajú pre to pochopenie,“ dodáva Renáta.

TERAPIA JE VÝSKUM
Podobná terapia sa doposiaľ využívala len v psychiatrii pri liečbe depresií a iných porúch. Neurológovia ju poznajú výlučne ako diagnostický postup. V dobre vybavených európskych nemocniciach slúžila už koncom osemdesiatych rokov na kontrolu funkčnosti motorických dráh. Na ich obnovovanie sa začala skúšať len nedávno.
Aj keď má pozitívne ohlasy, je to stále iba terapeutický výskum. Na Slovensku sa k nemu nedá dostať. Najbližšia možnosť je cesta do prihraničného maďarského mestečka Šopron. Leží blízko Bratislavy, na rakúsko-maďarskej hranici. Terapia si vyžaduje opakovania a neprepláca ju nijaká poisťovňa. Niektoré rodiny požiadali o pomoc ministerstvo zdravotníctva. Nepochodili.

POKUSY V ŠOPRONE?
Presný názov nezvyčajnej liečby znie repetitívna transkraniálna magnetická stimulácia. Neurorehabilitačný ústav založila bývalá primárka neurologického oddelenia šopronskej nemocnice Dr. Med. Habil. Judit Mállyová. Pôvodne nemala v úmysle pomáhať bábätkám a deťom, ktoré prekonali najťažšie chvíle svojho života tesne pred narodením alebo po ňom a svoj boj zvádzali v inkubátore alebo v maminom náručí. „Ako primárka neurológie som aj ja tento prístroj používala na diagnostiku. Potom som zistila, že ľuďom s Parkinsonovou chorobou opakované stimulácie pomáhajú. Zlepšila sa im koordinácia pohybov.
Lekárka postupne zahŕňala do výskumu ďalšie diagnózy. A napokon i deti s komplikovaným vstupom do života a nejasným či problematickým psychomotorickým vývinom. „Poruchy motorických dráh sú u detí podobné ako u dospelých. Mozog každého človeka je plastický a každý z nás využíva len minimum jeho kapacity. V prípade, že sa nejaká časť poškodí, potrebujeme dosiahnuť, aby zdravá časť prebrala funkciu tej, ktorá bola poškodená. Stačí stimulácia jedným hertzom a čoraz viac neurónov sa začne zapájať do činnosti. Je to jedna z najmodernejších terapií,“ tvrdí neurologička.
Táto metóda sa dá využiť pri všetkých ochoreniach centrálnej nervovej sústavy. Viditeľné pokroky dosahujú aj ľudia po ochrnutí alebo po operáciách nádorov mozgu a miechy!

A čo deti?
Na rozdiel od klasickej Vojtovej metódy táto terapia nie je ani stresujúca, ani boľavá. Nie je to nijaká operácia, nie je to dokonca ani len injekcia – nebojte sa ničoho invazívneho. Tajomstvom je veľký „magnetický kľúč“ v plastovom puzdre. Lekárka ho priloží bábätku k hlávke alebo k mieche – podľa toho, akú má diagnózu a čo treba stimulovať. Oblasť si vopred vyznačí. Potom použije premenlivú nízkofrekvenčnú elektromagnetickú energiu. „Keď nervový systém funguje, pri každom pohybe, pri každej myšlienke v ňom prúdi energia. Ak ho niečo poškodí, toto prúdenie sa čiastočne naruší. Naša metóda pomáha dávať veci do poriadku. Cez mozog posielame podnety nervovému systému. Meniace sa elektromagnetické pole indukuje prúd  v nervových vláknach. Účinok závisí od stimulovanej časti, od použitej frekvencie, od intenzity a dĺžky trvania liečby i od jej opakovania. U starších ľudí po čase dokážeme spomaliť neurodegeneratívne ochorenia, ktorých dôsledkom je rozpad mozgového tkaniva. Maličké deti zväčša napredujú ihneď,“ dodáva Dr. Judit Mállyová. 
Na repetitívnu transkraniálnu magnetickú stimuláciu najlepšie reagujú drobci s motorickým a takzvaným spastickým poškodením. Sú to bábätká, ktoré sa narodili s príliš tuhým až kŕčovito napnutým svalstvom. Majú ťažkosti so sedením, státím, s pretáčaním, držaním hlavičky, rovnováhou, chôdzou či s inými pohybmi.

Timiho problém je iný. Nikdy nemal kŕčovito stiahnuté svaly. Boli zdravé, správne napnuté, úplne v poriadku. Potom zažili šok, krvácanie do mozgu, a chorobne ochabli. Teraz potrebuje zvýšiť ich prirodzené napätie. Timurko má svalovú hypotóniu. Deťom s týmto hendikepom magnetická stimulácia až tak výrazne nepomáha. „Možno ju ešte niekedy vyskúšame. Ale pre nás to nebola až taká skvelá terapia. Výborné boli sprievodné rehabilitačné a relaxačné cvičenia. To áno. Timimu nerobili problém ako Vojtova metóda, pri ktorej hneď zmodrie,“ vraví mama Renáta.
Súčasťou šopronskej metódy je pohybová terapia. Aj najmenšie deti cvičia doobeda i poobede. V programe majú masáže a individuálne cvičenia s fyzioterapeutkami. Cvičenie je hravé a veselé, napriek tomu, že sa používajú stroje, závesné aparáty, a dokonca i najmenší drobci skutočne cvičia a posilňujú pomocou hmotnosti vlastného telíčka.

 


 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

"magnetická" liečba v Šoproni

(Ľubomíra, 4. 2. 2016 16:39)

Dobrý deň, máme predčasne narodenú dcérku v 29t. s krvácaním do mozgu... O pár dní oslávi 1 rok a ešte stále sa neotáča, neplazí, neotvára ručičky. Dovtedy "len" lenivé dieťa (výrok jednej rehab. lekára) + hypertonus a v novembri nám povedali, že má znaky spastickej kvadruparézy. Denne cvičíme v Košiciach Vojtovku a výsledok neprichádza. Veľa som o vás počula, zaujala ma veľmi liečba v Šoproni. Sme ochotní urobiť aj nemožné, aby sme našej Elke pomohli.
Bola by som rada, ak by ste si našli čas nám viac o tom napísať: mirka.andrasikova@gmail.com
Ďakujem.