Choď na obsah Choď na menu
 


Denník Nový čas - naše prístroje

17. 10. 2011

 

celý článok si môžete prečítať po kliknutí na tento odkaz

 

Chorý Timurko bojoval o život: Nemocnicu má v obývačke!

15. 10. 2011 - Za celý svoj krátky život bol Timurko zdravý len pár dní. Narodil sa 1. januára 2007 a o 13 dní neskôr už bojoval o život.

 

Zrazu zmodrel, začal chrčať a evidentne sa dusil. Čo sa stalo, rodičia nevedia, no vtedy sa im zmenil celý život. Malý smejko je z najhoršieho vonku aj vďaka tomu, že nemusí ležať v nemocnici, ale býva so svojou rodinou, ktorá z neho nespúšťa oči. V obývačke košického bytu mu zriadili „malú nemocnicu“ a raz mesačne ho príde skontrolovať lekár. Z jeho napredovania sú všetci nadšení.

 

Obrázok

  

Timi dostáva stravu len sondou do bruška

 

Timur má niekoľko vážnych diagnóz, život mu komplikuje najmä nedostatočné dýchanie a prehĺtanie, ale rodičia preňho robia možné i nemožné. „Bez prístrojov, ktoré máme doma, by Timurko nemohol žiť - jedine v nemocnici, no kvalita jeho života by bola výrazne nižšia. Zrejme by sa nedožil vysokého veku,“ hovorí Timurkova mama Renáta (41). To najhoršie so synom už prežila a teraz sa celá rodina s nádejou pozerá do budúcnosti. Vo všetkom jej veľmi pomáha aj Timurkov otec a dve staršie dcéry.

Timurko doma v obývačke, ktorá je vlastne nemocnicou.

Timurko doma v obývačke, ktorá je vlastne nemocnicou.

Na Timurkovi naozaj vidieť, že mu domáce prostredie prospieva. „Po pravidelnej rehabilitácii sa normálne vyvíja. Sám sedí, chodí držiac sa za ruky a lozí. Samozrejme, vníma okolie a reaguje. Pozná písmená, ovláda abecedu, tvary, farby. Hoci kvôli nevyhnutnej tracheostómii by nemal ani rozprávať, povie jedno i viacslovné vety. Rozhodne napreduje,“ teší sa jeho mama, ktorá sa prvé mesiace po Timurkovom narodení neprestajne strachovala o jeho život.

„Po jeho ochorení sme takmer vôbec nespali. Ustavične prestával dýchať. Lekári mi povedali, že nečakali až takú príjemnú zmenu,“ pokračuje Renáta. Celá rodina aj s Timurkom chcú však oveľa viac - úplné vyzdravenie. „Liečba doma má svoje úskalia, ale rozhodne ju odporúčam všetkým. Synček mi pred očami robí nesmiernu radosť,“ s potešením skonštatovala mamina Renáta. Pridal sa aj Vladimír Filka, košický detský anestéziológ, ktorý prehliadol chlapčeka počas pravidelnej vizity. "Naozaj urobil obrovský pokrok!“ povedal lekár Filka.

Timurkov zdravotný stav sa lepší, už dokáže aj hovoriť.

Timurkov zdravotný stav sa lepší, už dokáže aj hovoriť.

Prístrojové vybavenie zapožičala rodine zdravotná poisťovňa. Okrem Timurka majú na domácej pľúcnej ventilácii ešte jednu osobu. „Pacienti majú väčší pokoj, sú bez stresu a nehrozia im rôzne infekcie,“ vysvetlil doktor V. Filka.

 

Obrázok

 

 

   MUDr. Filka na pravidelnej vizite doma u Timurka

 

Hlavná príčina chlapcových ťažkostí podľa lekárov nie je známa, postihlo ho krvácanie do mozgu a oblasti miechy. Spôsobilo to ťažkosti s dýchaním, čo mu uľahčuje podporná ventilácia prístroja. Podstúpil aj tracheostómiu, čiže má otvor v krku a pre nedokonalé prehĺtanie stravu prijíma len sondou. Celkovo mal až desať vážnych diagnóz, z ktorých niektoré sú už, našťastie, minulosťou.

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

ako sa Vám dari?

(zuzana, 29. 1. 2013 19:48)

Ahojte.Teraz som objavila Vás na tejto stránke.Aj ja mám dcérku v takom stave doma na ventilatore.Prajem Vám veľa síl.Zuzana.

vsetko dobre

(Tatiana Janosikova, 19. 10. 2011 21:58)

a nielen v obývačke, ale aj vždy v v kabelke v pohotovosti na cestách...pozdravujem a verím, že to bude už len lepšie....

Klobúk dolu!

(Peter Kačeňák, 19. 10. 2011 14:22)

Renáta, za mňa a aj moju rodinu Tebe a Vám všetkým patrí obrovský obdiv a obrovské: Klobúk dolu! Neviem, neviem či by som to aj ja zvládol a dokázal!
Prajem veľa, veľa, veľa štastia, aby sa pokroky, ktoré robíte čo najskôr stali niečím, na čo budete s úsmevom na tvári všetci v zdraví spomínať! A to čo najskôr!!!
Peter K.

Drzim prsty!

(Inga Kotikova, 17. 10. 2011 20:52)

Mamina,mas möj velky obdiv. A samozrejme aj Timurko.

Tak sa držte!!!

(Zuzka Lackova, 17. 10. 2011 20:51)

Renatka, aj keby popisali celé noviny, myslím, a asi aj ostatní,ktorí Teba a Tvoju rodinku poznajú budú súhlasiť, že ani jeden z nás nemáme predstavu o tejto non stop šichte,ktorú zvládate takto bravúrne a so skvelými výsledkami, najkrajšie sú oči Timurka, je šťastný a Vy s ním. Veľmi si prajem, aby to šlo len a len k lepšiemu. A pozdravujem Dr.Filku, kedysi som ho učila.

zelam silu a energiu

(Vierka Jackaninova, 17. 10. 2011 20:15)

Renka, to co robis ty a tvoja rodina nie je nic zavideniahodne, ale velmi povzbujuce pre vsetkych. Zelam tebe a tvojej rodinke vela síl a energie na zdolavanie tejto zivotnej prekazky. pozdravujem vas.pa

želám všetko šťastie na svete...

(Jarka Lovászová, 17. 10. 2011 1:09)

Renatka, si obdivuhodná žena...keď sa zamyslím, neviem, neviem, či by som to dokázala. Obdivujem tvoju vytrvalosť, entuziazmus, s akým bojuješ s krutým osudom. Zaslúžiš si, aby sa Timurko uzdravil úplne. A som presvedčená, že sa vám to podarí. Držím vám palce...

Držte sa...

(Mária Šárossyová, 17. 10. 2011 1:08)

zdá sa mi, že mohli oveľa viac venovať tvojej práci, ktorú robíš za tých odborníkov - ktorí berú na to oveľa väčšie peniaze. Obdivujem ťa a si mojim vzorom koľko toho zvládneš a vždy s úsmevom na tvári.