Choď na obsah Choď na menu
 


Dévény metóda

29. 9. 2011

6.10.2014

Terapia Deveny, pokračuje naďalej aj v Centre Liberta a teší sa veľkému záujmu rodičov. Výhoda je, že Dévény je vhodná už od narodenia, takže nám stále pribúdajú nové detičky.

Timi chodil na Dévény terapiu pravidelne raz do týždňa cca 2,5 roka. Od jeho 4 do 6,5 roka. Potom sme si nechali už len terapiu TheraSuit. Zopár fotiek z Dévény v Liberte s fyzioterapeutkou Anikó.  

p1013771.jpg

p1013772.jpg

p1100756.jpg

 

p1100760.jpg

 

25.8.2012

VIDEO DEVENY terapia...

 

13.7.2012

Našu obľúbenú terapiu Deveny, absolvujeme pravidelne raz do týždňa a Timi už robí pekné pokroky. Aniko vymýšľa Timimu stále nové, zaujímavé cviky.

13072012868.jpg

13072012869.jpg

 

 

 

 

 

 

30.3.2012

Deveny stále organizujeme raz týždenne v Košiciach v Aktívnom vozíku, kde k nám chodia šikovné fyzioterapeutky z Miskolca Aniko a Gabi. Aniko skúsila nový cvik, oprela Timiho o stenu a on urobil prvý samostatný krok.

Aj orofaciálnu techniku používajú pri terapii Deveny. Ide o špeciálne ošetrenie pri rôznych poruchách prehĺtania a žuvania.

 30032012754.jpg

 

 18052012772.jpg

 

 

 

 

 

 

15.10.2011

po kliknutí na tento odkaz, nájdete dve krátke ukážky z Timiho Deveny terapie.

 

29.9.2011Obrázok

V lete sme Déveny trošku flákali, pretože sme boli dlho v Chorvátsku, potom v Bratislave, ale od septembra už opäť intenzívne cvičíme. Terapeutka Anikó, Timiho nešetrí a cvičí s ním na štyroch, v stoji alebo pri rebrine. Timi sa netvári nadšene, ale cvičiť musí, keby bolo po ňom, tak by len sedel a hral sa s písmenkami alebo kockami. Ešte musím dať do pozornosti nakreslené steny v priestoroch kde cvičíme a chcem sa popýšiť, pretože to maľovala moja šikovná Lucka (na fotke:) 

 

24.3.2011

 

Obrázok Na Deveny terapiu do Miskolca sme chodili len dva mesiace. Časté a dlhé cesty, hlavne v zime Timimu vôbec neprospievali, tak sme mali nápad dostať terapeutky do Košíc. Po dvoch mesiacoch zháňania priestorov a ďalších záujemcov sa to podarilo a od marca chodia dve terapeutky Devény metódy raz týždenne k nám do Košíc. Poďakovanie patrí p. Katke, ktorá nám poskytla miestnosť v centre o.z. aktívny vozík.

 

 Obrázok

 Teší ma, že touto zaujímavou metódou môže teraz rehabilitovať viac detí z Košíc a okolia a verím, že čoskoro sa dostavia aj pozitívne výsledky.

Timurko sa začal po štyroch terapiach gúľať po celej izbe a veľmi sa mu to páči, pretože toto je zatiaľ jeho jediný spôsob ako sa vie sám niekde premiestniť. Video máme tu...

Aby to bolo objektívne, tak napíšem, že pravidelne cvičíme aj Bobatha a začali sme aj kraniosakrálnu terapiu. O tom neskôr napíšem viac.      

 

 

15.10.2010 

Rozhodli sme sa chodiť s Timim na DEVENY terapiu do Miskolca, pretože nie je bolestivá, Timi pri nejObrázok  nemusí robiť nič nasilu, pracuje hlavne terapeut, ktorý odborne ošetruje svaly, šľachy, fascie. Terapia sa používa v celom Maďarsku v takom rozsahu ako u nás Vojta. Po dvoch terapiách urobil Timi krásny drep, tak to hodnotím pre nás ako účinú rehabilitáciu. Veľmi sa nám páči aj prístup terapeutky Anikó. Na DEVENY chodíme raz týždenne. Prikladám zopár fotiek z dnešného dňa. (15.10.)Obrázok

 

 

Čo je DÉVÉNY metóda?

Táto komplexná metóda sa úplne odlišuje od klasickej fyzioterapie. Nie je rozvíjaním doposiaľ známych postupov. Klasické metódy (Vojta, Bobath, Katona..) vznikli z myšlienok ľudí bez pohybového vzdelania. Na rozdiel od nich auotrka DSGM - Dévény špeciálna manuálna technika - gymnastická metóda, Anna Dévény (maďarská fyzioterapeutka a trénerka Obrázok modernej gymnastiky) vypracovala tento systém na základe  praktických pozorovaní a ich zovšeobecnení do teórie a v r. 1976 prvýkrát uplatnila na deťoch s novorodeneckou hypoxiou a ortopedickými problémami. Táto metóda je aj dnes systémom aplikovateľným rovnako u dospelých ako aj u detí. Nerobí zázraky, len dostane z ľudského organizmu maximum.

 

 

 

Dve veľké oblasti pôsobenia metódy:

SMT - špeciálna manuálna technika

SMT je ručná technika ošetrenia svalov a šliach, ktorá nie je totožná s masážou. Zatiaľ čo masáž sa vykonáva v uvoľnenej pozícií na reflexných svaloch, SMT sa robí na svaloch v tzv. pasívnom napätí v neustále sa meniacich polohách, aj v pohybe, dôkladným ošetrením svalov, svalovo - šľachových prechodov a šliach. Predchádza a odstraňuje technické prekážky svalstva (kontraktúry, skrátenie a stuhnutie), snaží sa o normalizáciu patologických pozícií svalov a spôsobuje priamu stimuláciu nervovvého systému.

SRG - špeciálna rozvojová gymnastika

Vhodná na rozvoj pohybu u detí a dospelých s priemernými schopnosťami. Jej použitie za účelom korekcie chybných pohybových návkov je AAG - aplikovaná analytická gymnastika, ktorou sa sa dajú upraviť pohybové problémy či už individuálnym cvičením alebo skupinovým cvičením na hudbu.

Dve najčastejšie formy ošerenia sú:

- statické ošetrenie

Dieťa sa počas ošetrenia nachádza v kľudovej polohe (na chrbte, na boku, na bruchu, v sede ...) zodpovedajúcej jeho veku, ošetruje sa jedna svalová skupina.

- dynamické ošetrenie

SMT sa vykonáva v pohybe zodpovedajúcom veku dieťaťa (otáčanie, gúľanie, plazenie, lezenie...) V tomto prípade sa pôsobí na viacero svalových skupín súčasne.

Frekvencia ošetrení: 1 - 2 krát týždenne, v prípade potreby aj častejšie

Dĺžka ošetrenia: 30 - 60 minút

Terapia nezasahuje príliš do biorytmu dieťaťa a rodiny. Nezaťažuje dieťa neprirodzeným spôsobom. Terapiu vykonáva odborne spôsobilý fyzioterapeut a tak zodpovednosť za liečbu sa nepresúva na rodiča. Počas terapie sa neaplikujú také polohy, ktoré nie sú povolené ani u zdravých detí.

Bolesť a plač:

Bolesť je signalizátor, ktorý poukazuje na chyby organizmu a preto je potrebné počas ošetrenia nájsť citlivé oblasti lebo ich ošetrením prebieha liečenie. Pomaly opatrne aplikovanou technikou sa dá bolesť minimalizovať alebo sa dá jej často vyhnúť. Ošetrenie je po uvoľnení kontraktúr stále menej bolestivé a deti objaujú radosť z pohybu 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

deveny

(maria, 1. 10. 2013 18:56)

Dobry chcela by som sa pridat a napisat ze tato metoda je vyborna.moja dcera ma 2roky a 3mesiace.ked mala rok zacala chodit ale len na spicky nikdy nie na celu patu.objavila som metodu deveny v kosiciach a isli sme.uz sme boli 5krat a moja dcera zacala pekne chodit a za to dakujem Csile.doktori ju odpisali ze bez operacie to nebude dobre a vidime sami ze to velmi pomohlo..takze ak mate moznost nevahajte mamicky chodte s detickami urcite to pomoze...este raz sa chcem podakovat terapeutke Csille

Dévény

(Katka, 3. 9. 2012 8:59)

Škoda, že Dévény nie je aj v Bratislave, určite by som chodila. Drž sa Timi, nech sa Ti darí :)

Pre p.Albertovu a p. Lukcovu

(Timurkova mama, 14. 5. 2011 10:22)

Napisala som vam mail, dufam, ze ste ho dostali...

Deveny terapia

(a.albertova, 9. 5. 2011 12:31)

Pekný deň, veľmi sa mi páči Vaša stránka. Mám 10 ročnú dcéru so spina bifida. Chcela by som nejaký kontakt na cvičiteľky pre informáciu, či sa dá niečo s touto metódou aj pri tejto diagnóze robiť. ďakujem. Kontakt: aalbertova@post.sk

otázka-kontakt

(t. lukcova, 2. 5. 2011 22:35)

dobrý deň,
mam dcerku 8 rokov po autonehode,ma 25rokov,nemala poškodenú miechu iba mozog.Chcem sa opýtať na terapiu Deveny, kde v košiciach sa vykonáva? či je aj pre dospelých? nejaký kontakt? madarsky sa nedohovoríme.Ďakujem

deveny terapia

(petra, 27. 10. 2010 12:44)

Dobry den!!
Mam synceka ktory ma DMO spasticku kvadruparezu a chcela by som sa viac dozvediet o deveny terapii a ako sa tam da dostat a ci by ste mi nedali kontakt dakujem moja emailova adresa aprikose1@azet.sk