Choď na obsah Choď na menu
 


Dysphagie centrum - Darmstadt Nemecko

29. 1. 2012

Odkedy sme sa vratili z Nemecka ubehli už viac ako dva mesiace a ja si neviem nájsť čas napísať.

Takže boli sme na normálnej detskej klinike v Darmstadte, nebola to žiadna luxusná súkromna klinika, ale všetko tam je ináč,  samozrejme lepšie ako u nás v nemocnici. Od prijatia na recepcii, peknej veľkej izby, kde sme mohli byť obaja rodičia, kde izba mala všetko čo by sme mohli pre dieťa potrebovať, vrátane zdravotníckeho materiálu, plienok, podbradníkov, zariadenej kuchynky na chodbe kde som mohla pre Timiho zobrať akúkoľvek výživu, džús, kašu alebo iné jedlo, až po ochotní a milí personál, ktorí sa na nás celé dni usmieval. To ma najviac prekvapilo, keďže som si myslela, že Nemci su chladný narod. Tiež ma prekvapilo, že doktori aj sestričky sa nám predstavovali krsným menom s úsmevom na tvári, venovali nám toľko času ako keby tam boli len pre nás. A fakt je, že je tam viac zdravotníkov ako pacientov. Vsimla som si ako chodili návštevy ku pacientom, kedykoľvek, počas celého dňa, aj večer, bez problémov.

Teraz k podstate. Celých desať dní sme mali pridelené dve terapeutky, ktoré s Timim pracovali dva krát denne a učili nás rôzne techniky a stimulácie na prehltanie. Začínali orofaciálnou terapiou, potom s gázou, ktorú mali namočenú do džemu alebo čokolády mu masírovali pery, ďasná, líca a podnebie. Ďalšia fáza boli vatové tyčinky, podobné tým do ucha, len väčšie, ktoré boli namočené v jablkovom džúse a zachladené aby cítil zmenu teploty a zmenu chuti (to ho prinúti prehltnúť) na to je ževraj najlepší práve 100 % jablkový džús. S tyčinkou nasledovala tiež stimulácia v ústach a to ho nútilo prehltať. Potom prišla na rad špeciálna lyžička, džem, čokoláda, med a opäť jabl.džús. Používali také malé cestovné balenia a úlohou bolo aby Timi si sám namáčal lyžičku do spomínaných jedál a ochutnával, tak to mu chvílu trvalo, ale rôznymi zábavnými technikami sa mu to  pekne darilo. Tu si môžete pozrieť názorné ukážky... 

Po pár dňoch nasledovalo špeciálne videofluoroskopické vyšetrenie, ktoré detailne ukázalo ako Timi prehlta. Celý priebeh hltacieho aktu nám terapeutka prehrala na veľkom monitore a krok za krokom nám všetko vysvetlila. Najprv nám názorne ukázala ako prebieha správne hltanie a potom ho porovnala s Timurkovým prehltaním. Pozitívne je, že hltací reflex je zachovaný a každá časť procesu prehltania je prítomná. Akurát uzávery, ktoré zabraňujú vniknutiu jedla do dýchacích ciest nefungujú dokonale a treba ich trénovať. 

Takže výsledok je trénovať, trénovať...ale veľmi, veľmi opatrne a v maličkých množstvách aby nedošlo k aspirácií (zatečeniu jedla do pľúc). 

Okrem terapie na prehltanie sme mali konzultáciu s neurológom, gastroenterológom a diétnou sestrou. 

Najviac nám poradila doktorka ohľadom stravovania. Čo a koľko dávať Timinu riešime už pár rokov, pretože Timi slabo priberá a má problém so stolicou. Zmeny, ktoré nám navrhla a ktoré dodržujeme sú: špeciálna výživa "Sondenarung", pridávanie do každého jedla cca 1/2 deci 30% smotany a namiesto vody mu dávať piť a pridávať do jedla 100% jablkový džús. Okrem toho, že sa Timimu upravila stolica, tak za mesiac pribral takmer tri kila .

Takže, ako som začala, doma sme vyše dvoch mesiacov a pomaly trénujeme. V Nemecku sa Timimu viac chcelo, keďže tam mal pravidelný režim a úžasný prístup terapeutiek. Doma je to o niečo ťažšie, pretože Timi robí rád to, čo mu ide a čo vie a keďže on je múdry chlapček, tak si uvedomuje, že prehltanie mu veľmi neide a nechce sa mu trénovať. Najideálnejšie by bolo, tak ako povedali v Nemecku aby mal aj Timi v mieste bydliska logopéda, ktorý by sa tejto problematike venoval a chodili by sme k nemu na terapie, ale žiaľ na Slovensku sa tomu venuje len doktorka Bunová, ktorá je od nás 400km, takže trénujeme doma. 

Kúsok nižšie si môžete pozrieť zopár fotiek zo spomínanej kliniky: 

 

Náhľad fotografií zo zložky Darmstadt - Nemecko

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Otazka

(Katka, 8. 12. 2015 11:01)

Dobry den. my mame tiez synceka Danka ktory ma problemy s papanim a okrem toho mame dmo a epi. Chcela by som sa vas popytat na tu kliniku v nemecku...hradi to poistovna? ako by som mu to mohla vybavit?chceme vyskusat vseko co by dankovi pomohlo a nemuseli by sme mu tak davat zavadzat peg do zaludka.Prosim ak by ste bola taka dobra ze by ste my o tom napisala na moju mailovu adresu : katuska49.ko@gmail.com Dakujem Katka Oroszova