Choď na obsah Choď na menu
 


Intenzívny rehabilitačný program

7. 8. 2012

Od 30.4.2012 do 31.10.2012 sme organizovali v Košiciach v centre Aktívny vozík "Intenzívne rehabilitačné pobyty". Tieto programy sú určené deťom s centrálnymi poruchami pohybu a sú zamerané na pravidelnú rehabilitáciu, prispôsobnú individuálnym požiadavkam dieťaťa. 

Intenzívny rehabilitačný program zahrňal:

Oxygenoterapiu v trvaní 30 minút:

Počas oxygenoterapie (liečby kyslíkom) pacient inhaluje (pomocou nosných okuliarkov alebo nosovo-ústnej masky) kyslíkovú zmes s vysokým podielom kyslíka (koncentrácia až do 95%). Na rozdiel od toho, podiel kyslíka v bežnom vzduchu je cca. 21 %. Táto terapia zlepšuje zásobovanie celého organizmu (zvlášť mozgu) kyslíkom  a vyvoláva viaceré liečivé účinky. Liečba kyslíkom podporuje látkovú výmenu v mozgu, čo má pre naše deti zvlášť veľký význam, regeneruje a zvyšuje výkonnosť organizmu, posilňuje imunitu, odbúrava fyzickú aj psychickú únavu, priaznivo ovplyvňuje liečbu chronických ochorení a v neposlednom rade kyslík upokojuje nervový systém.

Reflexnú masáž v trvaní 20 minút:

Reflexná masáž stimuluje akupunktúrne body pre ďalšie zdokonaľovanie centrálneho nervového systému. Zlepšuje bioelektrický stav pacienta a redukuje tým vznik epileptických aktivít. Ďalej slúži na normalizáciu svalového tonusu (rovnako u hypertonických ako aj u hypotonických pacientov).

Individuálny rehabilitačný program v trvaní 90 minút:

Nakoľko neexistuje štandardná liečba pre deti s poruchami pohybu, ani pre deti s detskou mozgovou obrnou a jej príbuznými ochoreniami, fyzioterapeuti vytvoria individuálny rehabilitačný program pre každé dieťa, podľa jeho možností, v záujme čo najvýraznejšieho progresu vo vývoji, ktorý vedie k samostatnosti. Špecialitou tejto rehabilitácie je cvičenie v liečebnom obleku, ktorý výrazne zosilňuje účinok cvičenia, zlepšuje držanie tela a končatín. Dôležité je spomenúť, že naučené schopnosti ostávajú po skončení rehabilitácie zachované.

Pozrite si dve ukážky nácviku chôdze v špeciálnom obleku...

Celotelovú liečebnú masáž v trvaní 45 minút: 

Masáž sa aplikuje po rehabilitácií na celý chrbát, šiju, horné a dolné končatiny. Účinnou zostavou špeciálnych techník a hmatov sa fyzioterapeutka snaží postupne uvoľňovať stuhnuté a bolestivé svaly. Dôležité je pôsobenie masáže aj na psychiku, nakoľko je známe, že dotyk ako taký pomáha zbavovať sa vnútorného napätia.

 

Intenzívny rehabilitačný pobyt trvá dva týždne. Deti cvičia každý deň, vrátane soboty a nedele, pričom denný program trvá cca 2 hod. a 50 minút. V piatok oddychujú, keďže v centre prebieha terapia Deveny. 

Prezrite si pripojenú fotogalériu:

 

Náhľad fotografií zo zložky Intenzívny rehabilitačný program

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.