Choď na obsah Choď na menu
 


Orofaciálna regulačná terapia

22. 10. 2011


"Orofaciálna regulačná terapia - ORT, podľa argentínskeho lekára Castilla Moralesa je špecializovanou reflexnou metodikou pre oblasť úst a tváre. Zameriava sa na činnosť tvárových svalov, prehĺtanie a rečový prejav. Pomáha napríklad stimulovať sanie u dojčiat s orofaciálnym postihnutím, zlepšuje prehĺtanie, rozvíja reč.

Cieľom tejto techniky je lepšia pohyblivosť jazyka, zmena jeho polohy, aktivácia sania a prehĺtania, úprava funkcie žuvacieho svalstva. Súčasne sa normalizuje svalové napätie, uvoľňuje čelusť, zmierňuje škrípanie zubov, ovplyvňuje sa atypický akt prehĺtania a vzájomná poloha hlavy a čelusti. Tým sa tiež upravuje a stimuluje dýchanie, čo má velký význam pre rozvoj reči a celkový psychomotorický vývoj. Z hľadiska komunikačných schopností ORT ovplyvňuje hlavne foneticko - fonologickú rovinu jazyka, protože dochádza k úprave anatomických pomerov v ústnej dutine.

ORT nelieči všetky problémy naraz - volia sa priority, zvažuje sa, čo je v danom okamžiku pre dieťa najdôležitejšie - např. prijímanie potravy, nácvik dýchania nosom, problémy spojené s pohybom, jemnou motorikou, zvýšené slinenie alebo rečové či psychologické problémy. " (zdroj internet)


22.10.2011

PaedDr. Eva Matejíčková je v orofaciálnej regulačnej terapii uznávanou odborníčkou a pôsobí v Prahe. Dávnejšie som jej písala o problémoch, aké má Timi s prehĺtaním, ale doteraz sa nám s ňou nepodarilo osobne stretnúť.

Nedávno som sa dozvedela, že p. Kubíková zo Žiliny, organizuje stretnutie s p. Matejíčkovou a hneď sme sa objednali. Týmto ďakujeme p. Kubíkovej za výborný nápad a možnosť stretnúť sa s p. Matejíčkovou osobne.

Na konzultácií sme boli 22.10. v Žiline a bola to pre nás opäť nová skúsenosť. Timi bol s p. Matejíčkovej úplne fascinovaný. Celú hodinu a pol z nej nespustil oči a chvíľami som nevedela, či si ona vymýšľa alebo ja si namýšľam. Timi ju počúval takmer na slovo, aj to čo nerozumel urobil, všetko čo predpovedala, že urobí, aj urobil, všetko veľmi expresívne komentovala a bavila sa hlavne s Timim, bola to naozaj veľmi zaujímavá konzultácia.

Čo sa týka samotného jedenia, nepadlo ani slovo. Ukázala nám ako má Timi správne sedieť, spať, držať hlavu a ako ho mám obliekať. Ukázala nám orofaciálku na tvári a senzomotorickú stimuláciu s vodou. Náš čas ubehol rýchlo a keďže pracovala len s Timim, tak som sa nestihla takmer nič opýtať. 

Zatiaľ budeme trénovať "zadané úlohy". O pár týždňov má prísť p. Matejíčková do Bratislavy, tak sa budeme snažiť k nej dostať aby sme sa dozvedeli ešte viac.

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

konzultacia s pani Matějičkovou

(Jana, 23. 7. 2012 19:54)

Dobrý deň, chcela som sa spýtať, ako sa dá vybaviť (a či sa ešte dá) konzultácia s pani Matějičkovou. Aj my by sme sa s nou radi stretli.
S vďakou Jana

Re: konzultacia s pani Matějičkovou

(Timurkova mama, 25. 7. 2012 22:10)

Janka, napiste mi vas mail a dam vam kontakt na pani, ktora to v Ziline organizuje. Alebo mi napiste na moj mail: renatamegy@gmail.com

ahoj

(zaneta, 24. 1. 2012 20:50)

ahoj....ja by som sa tiež velmi rada informovala že kedy príde p.Matejíčkova do Bratislavy a či by sme k nej mohli objednať keď bude v Bratislave? Ďakujem za odpoveď

Ahojte Renka a Timi

(Brona Popikova, 23. 1. 2012 21:36)

Tak ahojte dlho sme sa nepoculi, ako sa vam dari? My nemame nic extra nove, stale nerozpravame a jazyk nam lenivie, tak ma uputal tvoj prispevok o dr. Matejickovej. Nedas nam prosim ta tip ako sa da s nou spojit, resp. sa u nej objednat? Vopred ti dakujem a ze lam vam obom v NR12 vela zdravia silly a lanky. Baska a Brona, cmuk. Moj mail je bronkap@yahoo.com, pa