Choď na obsah Choď na menu
 


Liečba kmeňovými bunkami - UPOZORNENIE!

7. 2. 2010

 

 

11.2.2010

 

Na tretí deň po uverejnení príspevku o liečbe kmeňovými bunkami na klinike  XCell-center v Nemecku, mi napisala p. Kamilka. Píše, že náhodou sa preklikala na našu stránku, že 15 rokov žije v SRN a žiaľ o tejto klinike nepočula nič dobré. Poslala mi asi 10 odkazov na rôzne webové stránky. Keďže tu nemám môjho na jazyky nadaného Števka, tak som si to pomocou prekladača cez google preložila a to čo som sa dočítala mi otvorilo oči. 

Tu je zopár faktov, ktoré som sa dozvedela:

- neexistujú žiadne vedecké štúdie, ani štatistiky o liečbe na uvedenej klinike. XCell centrum má len svoje interné štatistiky a na svojej stránke uvádzajú len tie s pozitívnymi reakciami.

 - vedci, ktorí skúmajú kmeňové bunky, varujú, že tieto objavy sú stále experimentálne a terapeutické účinky neboli zdokumentované, preto túto liečbu neodporúčajú.

- úradujúci predseda zdravotného výboru Spolkového snemu, pripomienkoval pochybné praktiky v XCell centre a poukazuje, že sa tak deje vďaka medzerám v právnom systéme.

- medzinárodná spoločnosť pre výskum kmeňových buniek je hlboko znepokojená týmto vývojom, pretože mnohé problémy a riziká sú ešte nejasné.

- klinika XCell má aj právne problémy, sú vyšetrovaní v súvislosti s ublížením na zdraví.

Po týchto informáciach sme stratili dôveru v túto kliniku a tiež viem, že akákoľvek transplantácia kmeňových buniek v našom prípade, by prichádzala do úvahy ako úplne posledná možnosť.

 

Naďalej budeme zbierať peniaze na terapiu VitalStim, ktorá lieči poruchy prehltania. P. Kamila nám ponúkla pomoc s vyhľadaním tejto terapie v Nemecku.

Ďakujeme Kamlinka 

    

 

7.2.2010

Keď sme pred pol rokom začali hľadať informácie o kmeňových bunkách, rozhodli sme sa, že ak by sme predsa túto liečbu s Timim absolvovali, tak na súkromnej klinike regeneratívnej medicíny XCell-center so sídlom v Kolíne nad Rýnom a Dusseldorfe. Naše rozhodnutie ovplyvnilo to, že ide o prvú súkromnú kliniku na svete, ktorá má oficiálnu licenciu na odber a spracovanie autológnych kmeňových buniek. 

 

Pacientovi sa transplantujú jeho vlastné kmeňové bunky, ktoré mu odoberú ihlou v lokálnej anestéze  z bedrovej kosti, takže riziká spojené s odmietnutím sú takmer nulové. V laboratóriu sa kmeňové bunky izolujú, oddelia od červených, bielych krviniek a krvnej plazmy. Očistené kmeň.bunky sa namnožia a uložia v tekutom dusíku. Vykonáva sa to za sterilných podmienok a tento proces trvá tri dni. Pacient má v tom čase voľno.

 

Samotná implantácia kmeň.buniek sa vykonáva štyrmi rôznymi spôsobmi. O vhodnej aplikácií rozhoduje tím lekárov podľa zdravotného stavu pacienta. Transplantácia sa vykonáva v celkovej narkóze. Riziká uvádzajú v spojení s chirurgickým zákrokom, súvisiace s anestetikom, infekciou, hojenie rán, bolesti. V ojedinelých prípadoch sa môže dočastne objaviť epileptický záchvat po operácií mozgu, príp. krvácanie. Po zákroku ostávajú pacienti jeden, dva alebo tri dni na klinike. Celkovo to trvá 5-6 dní.

 

U pacientov s detskou mozgovou obrnou, ktorí podstúpili v XCell centre túto liečbu, uvádzajú 70% zlepšenie. Pri tejto liečbe používajú dva spôsoby. Väčšinou je to implantácia kmeňových buniek injekčne do chrbticového kanála, táto liečba u detí stojí 9000 eur. Nový, účinnejší postup je chirurgická implantácia priamo do mozgu, ktorá stojí 25500 eur. V uvedenej sume nie sú náklady na cestu, ubytovanie, stravovanie.